Print side | Luk vindue

Panasonic 50" - V20 eller VT20

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Plasma TV
Forumbeskrivelse: Forum for Plasma TV (PDP)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=86593
Udskrevet den: 03-Juni-2025 kl. 18:05


Emne: Panasonic 50" - V20 eller VT20
Skrevet af: Bassemand
Emne: Panasonic 50" - V20 eller VT20
Skrevet den: 24-September-2010 kl. 20:22
Hej med jer
 
Jeg læser og læser artikler herinde, men det kniber dælme lidt med at gennemskue med mine øjne. Smile
Pt. har jeg et ældre Panasonic 42", som jeg har været rigtig glad for de sidste 3½ år. Jeg er dog så "heldig" at have fået en slat penge for noget kritisk sygdom og de "brænder" jo lidt i lommen Big smile.
 
Udover indkøb af nyt lydsetup (som sikkert kommer i en anden tråd), så står tv'et også for skud og som emnelinjen viser, så har jeg (stort set) besluttet mig for, at jeg vil have et Pana 50".
 
Alligevel bliver jeg en smule i tvivl mht. om pengene vil være godt givet ud - som jeg ser de 2 tv er den eneste forskel vel stort set kun 3d funktionen?
 
Hvad ville I andre gøre - ville I vente med 3d eller bare gå all-in nu? Smile
 
Som et lille sidespring mht. lyd kan jeg oplyse, at surround'en kommer til at bestå af Dali Fazon eller muligvis den der er et nummer større (kan ikke huske hvad den hedder, men den ligner Fazon blot lidt større).
 
Jeg håber på nogle gode svar, der kan minimere  min tvivl.



Svar:
Skrevet af: Bassemand
Skrevet den: 25-September-2010 kl. 00:49
Slet ingen der kan/vil bidrage med, hvad I ville købe af de 2 modeller, hvis pengene ikke var et problem?

Jeg er sgu lidt meget i tvivl, om forskellen på godt 5000 er givet godt ud Disapprove


Skrevet af: Shooter DK
Skrevet den: 25-September-2010 kl. 00:51
uden at jeg kan oplyse dig ud fra egne erfaringer så påviser flatpanels.dk i deres anmeldelse af V20, at den er en del tættere på G20 end VT20 da VT20 skulle være den helt store forbedring i forhold til G20.

-------------
http://www.speedtest.net">


Skrevet af: hansie
Skrevet den: 25-September-2010 kl. 08:24
Når pengene ikke betyder noget. Så VT20. Den er jo lidt bedre end V20.

Og så er du klar til 3D når det bliver til noget.

Ellers er der masser af tråde om dette tv samt andre i 50" som du bør læse om for du køber


Skrevet af: Bassemand
Skrevet den: 26-September-2010 kl. 12:41
Jeg takker for de svar, der er kommet indtil nu.

Mit valg falder med 99% sikker "kun" på V20 modellen. Så må jeg prøve at forhandle mig frem til at få en bluray eller et vægbeslag med i købet.

Derudover er det sikkert, at nye højtalere bliver Dali Fazon (eller den et nummer større) sammen med en endnu ukendt sub og en Onkyo 608 receiever.

Så er jeg vist kørende et par år frem Smile



Print side | Luk vindue