Print side | Luk vindue

Pioneer 436XDE Home gallery Function igen

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: TV
Forumbeskrivelse: Fladskærme, billedrør og projections-tv
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=8887
Udskrevet den: 12-Februar-2025 kl. 18:10


Emne: Pioneer 436XDE Home gallery Function igen
Skrevet af: Alfa
Emne: Pioneer 436XDE Home gallery Function igen
Skrevet den: 12-Januar-2006 kl. 15:00

Jeg blev anvist af en venlig bruger her på sitet 'Radiomanden' at jeg skulle købe en PC adapter for at få mit Secure Digital memory card ind i mediaboksen på min fladskærm - Har så indkøbt en sådan PC adapter og mit SD kort bliver også registreret af Pioneeren når det indsat i PC adapteren stikkes i mediaboksen, men på trods af mange billeder på kortet står der at der er 0/0 billeder på kortet på skærmen??? Hvad kan det mon skyldes? Er det noget med formateringen af kortet eller hva? Nogen der har et bud?Pioneer DK vil ikke hjælpe da plasmaen selvfølgelig er købt på nettet -man er jo ikke helt idiot?

MVH Michael

 



-------------
Michael



Svar:
Skrevet af: Swiss
Skrevet den: 12-Januar-2006 kl. 15:43

Det virker fint hos mig, der er dog en begrænsning i størrelse på de billeder der kan vises, tjek manualen.



Skrevet af: Spaghetti
Skrevet den: 08-Februar-2006 kl. 12:04

Jeg kan heller ikke få det til at virke! Har købt Sandisk 6-in-1 PC card/PCMCIA kortlæser og har et Memorystick Pro 512MB kort. Den skriver også bare "0/0" som om der intet er på kortet! Og jeg har husket at resize billederne og at det skal være jpg og prøvet både at formatere det til FAT16 og FAT32.

Help!



Skrevet af: Alfa
Skrevet den: 09-Februar-2006 kl. 17:35

Hej, Jeg har fået oplystr at det skal være 4-in1 PC card - så nu har jeg prøvet at bestille et sådant. Det lader til at være svært at få da jeg intet har hørt fra butikken.  Så nu sidder jeg med et uanvendeligt 6-in-1 Scandisk PC card

MVH



-------------
Michael


Skrevet af: Spaghetti
Skrevet den: 09-Februar-2006 kl. 17:36
jeg har også erkendt at det Sandisk kort har været penge lige ud i luften :o(


Skrevet af: Alfa
Skrevet den: 09-Februar-2006 kl. 17:46

Er ellers svært begejstret for min Pioneer - flot billede. det har. Har kombineret det med en Yamaha 100 YSP Digital Sound projector - 42 højtalere - Giver en simpelhen kanon lyd - det hele er samtidig rigtig pænt når den er monteret lige under Pioneeren

MVH

Michael



-------------
Michael


Skrevet af: Spaghetti
Skrevet den: 09-Februar-2006 kl. 17:54
Ja det ser pissegodt ud... er også rigtigt glad for min Pioneer.



Print side | Luk vindue