Det er meget vigtigt når du vil redigere video at du bruger de rigtige programmer til de rigtige ting og specielt formater. Eks. når du vil redigere materiale du har optaget på din Pio, så er det optaget i komprimeret mpeg2 format, og du behøver derfor redigeringssoftware som understøtter "smart rendering", nemlig som du selv beskriver det, kun rekomprimerer de steder hvor du laver ændringer, og lader ikke ændret materiale være urørt. Der er ikke så mange redigeringsprogrammer der understøtter denne funktion ordentligt, da de fleste redigeringsprogrammer er skrevet til at redigere ukomprimeret AVI eller DV.
Et andet "problem" du har er at Pio'en jo optager lyd i DolbyDigital, ikke mpegaudio, og der er heller ikke ret mange redigeringsprogrammer der understøtter redigering med et dolby digital lydspor, da dette kræver en licensafgift til Dolby og derfor fordyrer redigeringsprogrammet. I nogle programmer er det med i prisen i andre skal købes et ekstra plugin for at håndtere Dolby Digital lyd.
Windows movie maker kan slet ikke bruges, det understøtter hverken smart rendering, dolby digital eller mpeg redigering i den forstand da det ikke kan gemme i mpegformat, kun i windows media format eller DV som sidenhen skal konverteres til mpeg/dvd igen med langvarig rekonvertering og kvalitetstab til følge.
Noget af det bedste på markedet til rå redigering, er produkterne fra Womble, enten mpeg wizzard som foreslået af radiomanden, eller mpeg2vcr (bruger selv mpeg2vcr som er forgængeren med lidt færre funktioner) Disse er skrevet og optimeret til dette ene formål og er de bedste og nemmeste værktøjer til dette. Præcise framecuts med fuld smartrendering og verdens hurtigste og mest flydende mpegscrubbing (ihvertfald i et almindeligt consumer program)
TMPG laver også nogle vældigt gode og egnede produkter til dette http://www.tmpg-inc.com/product/index.html - http://www.tmpg-inc.com/product/index.html
Ikke helt på højde med Womble eks kan de slet ikke være med womble i scrubbing, men vældigt gode alligevel og med nogle andre nyttige funktioner.
Der er også brugbare produkter fra Ulead og Nero der kan arbejde med mpeg og smartrendering og Dolby Digital, men de er lidt mere "poppede" - dog ikke Ulead DVD Workshop som er noget mere proffesionelt i sine funktioner men også lidt pebret i pris. Disse er dog mere "altienløsninger" som ikke udmærker sig i den rå redigering på samme måde som Womble
Afhængig af hvad man vil lave er det sjældent nok med et enkelt program, du skal eks. bruge et til at "konvertere" din dvd-video eller dvd-vr om til en stor redigerbar mpeg fil inden du kan begynde at redigere den, så skal du lave selve redigeringen, og slutteligt vil du sikkert også gerne lave en dvd med menuer osv.
En god kombination du kan nå langt med, er en af Womble's 2 produkter til den rå klipning og splejsning, og TMPG dvd author til at importere/konvertere dvd'en om til en mpeg fil og til efterfølgende at importere den redigerede mpegfil for at lave en færdig DVD.
------------- Philips 65OLED705/12 - ATV4K
|