SPF er ikke nødvendig, det er en "tjeneste" man gør internettet ved at benytte det på sit domæne.
SPF benyttes til at fortælle hvilke servere man tillader at et givet domæne kan sende mail fra. Derfor vil en server med SPF check ikke godtage en spoof'et e-mail, hvis man har SPF på sit domæne.
Hvis man ikke rykker sin MX record over til Google, så sender man "på vegne af" mail igennem Google. Det kan også være fint nok. Men det vil stadig fremgå at man måske sender fra tudehoved@gmail.com

Jeg vil bare foreslå at rykke det hele over til Google frem for at ligge og bakse med at have eget mailhotel. Det kræver en masse korrekte opsatte parametre for at sikre at e-mail ikke bliver afvist. Skulle man være så uheldig at udbyderen skifter den faste ip-adresse til en anden, så skal man til at redelegere for at kunne sende igen osv.
Redigeret af Cyberguyen - 10-Oktober-2009 kl. 17:39