|
Samsung UE46D8005 - kan det virkelig passe? |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
pcfreak ![]() Bruger ![]() Oprettet: 18-Oktober-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 77 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 16-Januar-2012 kl. 09:00 |
Jeg er jo hen over julen blevet den heldige ejer af dette fjernsyn, men jeg synes efterhånden som man graver dybere og dybere så bliver man mere og mere skuffet.
Mit setup består lige nu af ovennævnte fjernsyn samt en Pioneer vsx-921 reciever. De 2 enheder er forbundet med ét HDMI kabel og kører således også hdmi-arc den vej. 1: Som nævnt mange mange steder på nettet virker EPG og Yousee ikke sammen, det er muligt de begge har en del af skylden, men det er stadig et issue. 2: Fjernsynet kan ikke lave pass-thru på DTS og lign., den blokerer bare. (heller ikke med optisk kabel) 3: Selvom man alt deres motion gejl osv. slået til så oplever jeg stadig jeg må delay'e min lyd med 250ms igennem min reciever når jeg bruger min htpc maskine. Jeg synes det er voldsomt meget efter det er slået fra, slår man noget af det til er det mere. (sættes maskinen direkte til fjernsynet er der ingen problemer, jeg tilskriver det nok at fjernsynet selv ved hvor pisse langsom den er, så den bare delayer lyden selv. Hvad siger i andre, oplever i det samme eller har jeg bare et unikt setup? Er det virkelig normalt for nyere fjernsyn at have et lag på 250ms?
Redigeret af pcfreak - 16-Januar-2012 kl. 09:02 |
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |