recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Streaming media
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - SBS 7.5.1 er frigivet
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketSBS 7.5.1 er frigivet

 Besvar Besvar Side  <12
Forfatter
Besked
SilverLine Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 13-Oktober-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 713
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Juni-2010 kl. 19:11

Mærkeligt. Kontrolpanel --> konto. Der indtaster jeg min email adresse, og min password. Når jeg så trykker ok. og åbner programmet op igen, og kigger under password, er der mange flere prikker, altså somom der er trykket en meget længere kode ind, end jeg har.

DIY pre / power amp samt DAC. Dynaudio focus 140 white. Pro-ject RPM 1.3 genie
Til top
justrace Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 06-August-2009
Sted: Mindanao, Ph
Status: Offline
Point: 1490
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Juni-2010 kl. 19:27
Det er med vilje.
Det ville jo være ret kedeligt hvis nu ligesom en IT-chef jeg havde, brugte et avanceret password på 3 tegn, og yndede at tale om sin datter Puk. Hvis der i det tilfælde kun var 3 prikker, ville det nok ikke være helt så svært at gætte, som det er at hacke pentagon. :)
MVH
justrace
"I AM Nikon"
Til top
SilverLine Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 13-Oktober-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 713
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Juni-2010 kl. 19:46
He he okay, jamen det er jo smart nok så :-)
 
Nå men jeg løste det ved at afinstallere og hente den nye version fra mysb.com.
DIY pre / power amp samt DAC. Dynaudio focus 140 white. Pro-ject RPM 1.3 genie
Til top
Muele Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 14-August-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 747
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Juni-2010 kl. 22:05

@tipsen:jeg har kørt med 7.5.1. i en måned eller mere. Jeg vil sige at jeg har ikke haft et mere velfungerende setup før.

Det skal så dog siges at der er to store faktorer ud over SBS indblandet: Jeg har omformatteret usb-disken med musikken, og jeg har droppet at køre med antivirus (Den krævede 57 mb ram af en total på 384. Og den laver ikke andet end at køre SBS, så den surfer ikke ind på farlige sider på nettet)
 
Men jeg vil mene at i mit setup er 7.5.1 mindst på højde med 7.4.3, som også var tiptop.
Jeg kan kun komme i tanke om to ting der er lidt træls:
1. Når jeg trykker på volumen-knappen for at snooze en alarm, tager det 2-6 sekunder før end den holder op med at spille. Det lyder ikke af meget, men selvom den siger bip ved trykket, så er det nok til at man bliver i tvivl om den nu opfattede trykket= man vågner lidt rigeligt op.
2. Jeg skal som regel fulme lidt rundt med både controllere og radioer hvis strømmen til routeren har været gået for at få dem på serveren igen.
 
Alt i alt spiller det bare. Konen har fuldt buy-in og bruger systemet lige så frit som jeg. Finder og afspiller f.eks. et givet nr hvis snakken pludselig falder på et stykke musik. Teenageren, den treårige og den femårige bruger dog kun en enkelt preset-tast hver: henholdsvis 2 og 5: DR Boggie og Oline på radioen i køkkenet(Sonos, stik den.)
 
Det blev en lang sludder, men jeg er bare så glad for systemet, men det kender du nok :)
 
Jeg kom lige til at tænke på noget. Det var vidst mellem 7.4.x og 7.5 at de lavede på på menuerne i controlleren (og radioen). Det tager noget tilvænning. Så er du advaret.
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <12
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu