Nu ved jeg ikke præcist hvad der hentydes til (link til anmeldelse ville være fint), men det kunne være indtastning af søgetekst på controlleren (fjernbetjeningen) der hentydes til. Lad os sige du vil finde alle sange hvor ordet "Love" indgår i titlen.
Da der ikke er tastatur eller trykfølsom skærm, skal bogstaverne indtastes via drejehjulet og det er lidt langsommeligt - selve søgeresultatet kommer hurtigt nok.
Men det er meget sjældent at jeg har brug for den funktion, som regel scroller jeg igennem min musik. f.eks. via album eller artist eller genre, og bladrer mig igennem til det jeg vil høre, det føles ikke som et stort handicap. Alternativt bruger jeg en PC og webinterface, vi har som regel en laptop stående tændt med en browser åbnet på de sider vi bruger meget, herunder webinterface til squeezebox
![Smile Smile](http://forum.recordere.dk/smileys/smiley1.gif)
.