|
SSD |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Forfatter | ||||
michael9000 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 01-November-2009 Status: Offline Point: 786 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Som en tilføjelse til Infinity's kommentar: husk altid at opdatere diskens firmware inden den tages i brug + regelmæssige opdateringer - selv Intel har fundet fejl i den nyeste generation - og ja jeg skal snart have en Intel SSD mere :)
|
||||
![]() |
||||
Roland ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 26-Maj-2009 Sted: Kbh's Vestegn Status: Offline Point: 1220 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Har en OCZ Agility 3 120GB som systemdisk med Winddows 7 64bit + div. programmer (bl.a. Adobe CS Creative Suite 5.5 Master Collection og MS Office 2007)
Som data diske har jeg 2 stk.2Seagate 1TB SATA3 6Gb/s. Den ene til dokumenter, billeder, videoer og film og den anden til spil, diverse programmer og andet nyttigt. Og det kører simpelthen bare super smooth og lynende hurtigt. Jeg skal også fremover ha' SSD som systemdisk. Der er en verden til forskel. Absolutly. ![]() En ret så væsentlig huskeregel vedr. SSD er, at man aldrig defragmeterer en SSD disk, da det kun begrænser dens levetid og risikoen for mindsket ydelse også er stor ! Min Agility 3 har kun øffet, når jeg har forsøgt med noget OC. Det bryder den sig ikke om. Og det er sådan set heller ikke nødvendigt med OC på et så hurtigt system som jeg er den heldige ejer af. Jo - forresten så bryder den sig heller ikke om, at jeg la' PC'en gå i dvale- el. slumre tilstand. Det kostede nogle BSOD og lidt besvær med, at få bios til at finde systemdisken igen. Det skulle efter sigende kun klares med en opdatering af diskens firmware eller ved at slå det der hibernation/slumre halløj fra. Ind til videre har jeg klaret det med, at slå dette fra og så slukke pc'en helt. På et senere tidspunkt skal jeg ha' opdateret firmwaren. Som skal gøres vha. en Linux opstarts-cd med indbygget OCZ SSD Tool. Da man ikke kan opdatere fra selve disken, hvis den er den primære systemdisk. Kan anbefale at søge efter information omkring SSD f.eks. vha. google, for at få mere indsigt i denne nye form for harddiske. F.eks. har anandtech.com lavet en sammenligning: The 2011 Mid-Range SSD Roundup Eller evt. tjekke denne danske side: http://ssddisk.dk/ eller nogle af de mange andre sider, der findes på nettet.
Redigeret af Roland - 03-April-2012 kl. 07:24 |
||||
Panasonic 55HZ1000 - Pioneer VSX-1025 - Wharfedale Diamond 250 - POLK Surroundbar
PC: i5-2500K 16Gb ram OCZ 120Gb SSD MSI GTX1070 - Asus PB248Q Nighthawk X6000 - OnePlus 8T - Lenovo Tab3 -YS4000 boks |
||||
![]() |
||||
Steve Jones ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 30-Juli-2010 Status: Offline Point: 1809 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
MAn skal jo heller ikke defragmentere en SSD disk.. det har været almindeligt kendt i lang tid. Igen snakker du om tidlige controllere og en serie af SSD'ere som ikke er kendt for deres pålidelighed. Man kan ikke udtale sig generelt om SSD'ere baseret på en så begrænset erfaring.
|
||||
![]() |
||||
Infinity ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 13-September-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 1078 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Man kan heller ikke bare lukke øjnene og sige "Jeg kan ikke se nogen problemer - ergo er der ingen problemer".
Der har været problemer, og flere producenter har stadig problemer. Selv Intel har haft problemer med en firmware opdatering som hurtigt skulle rettes.
Bemærk venligst at jeg forholder mig positivt og kritisk til SSD'er. Hidtil har du ikke bidraget med en skid.
|
||||
mvh Infinity
|
||||
![]() |
||||
hbjensen ![]() Bruger ![]() Oprettet: 18-Februar-2004 Sted: Vejle Status: Offline Point: 249 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Jeg har haft 3 vertex 2 som er stået af inden for det seneste år. Det er vidst en af de dårligste modeller. Nu har jeg en C300 og den har jeg ikke haft problemer med. Jeg vil dog aldrig lægge vigtige data på en SSD uden backup. Alle mine data ryger på min nas. Den har nu også haft problemer. 2 ud af 4 diske er stået af det seneste år. Men den kører RAID 5, så jeg har bare skiftet diskene ud uden datatab. |
||||
![]() |
||||
pfugl ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 24-Februar-2005 Sted: Skanderborg, DK Status: Offline Point: 1067 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Ja nogen er uheldige, andre er ikke. Jeg har haft en Vertex 2 som nu har kørt i 2 år uden problemer. Man kan være uheldig med al elektronik, det gælder harddiske såvel som alt andet. |
||||
/Peter
|
||||
![]() |
||||
Brianigenigen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 19-Maj-2010 Sted: Danmark Status: Offline Point: 624 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Den artikkel er jo næsten 1 År gammel, så den kan da umulig være relevant mere, eller går ting bare så langsomt i SSD verden ??? Jeg har kigget meget på denne disk http://thessdreview.com/our-reviews/ocz-vertex-4-sata-3-ssd-review-indilinx-infused-and-game-changing-performance-results/ 179$=1015,00 kr. for 128GB, det er sgu da ikke ret dyrt. Nogen af jer der kender til denne disk, eller den så ny at man ikke kan få den i DK endnu. Er det gennerel mening at Intel er de mest stabile SSD'er ??
|
||||
![]() |
||||
wiggumdk ![]() Bruger ![]() Oprettet: 31-Marts-2009 Status: Offline Point: 227 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|||
Apple & Sonos entusiast
|
||||
![]() |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |