recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Streaming media
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Streaming til Onkyo 808
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketStreaming til Onkyo 808

 Besvar Besvar Side  <12
Forfatter
Besked
tipsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 29-August-2005
Sted: Odense, Denmark
Status: Offline
Point: 3722
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-November-2010 kl. 20:32
Mht. format vil jeg klart anbefale et tabsfrit format uanset om man (på nuværende tidspunkt med det nuværende udstyr) kan høre forskel eller ej. Der vil ikke være nævneværdig forskel i den tid der skal bruges på at rippe musikken og med lossless encoding er man garderet mod evt. fremtidige opgraderinger af anlæg som måske gør kvalitetsforskellen mere tydelig. Desuden kan man købe en 2TB harddisk for 6-700kr, hvilket giver plads til omkring 5.000 (!) albums i FLAC-format, så plads vs. pris er vist heller ikke noget problem. Hvis man er hængt op på mac-/appleplatformen kan det evt. være Apples tabsfrie format (ALAC?), da det vist er bedre understøttet af div. apple-gadgets.
Til top
Dave Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 16-Juli-2007
Status: Offline
Point: 35
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-November-2010 kl. 23:39
Jep det er nok en meget god ide bare at lægge det ind i en ordentlig kvalitet, plads er jo billigt i vore dage:)
Har købt mig en Time Capsule i stedet, så er blevet total MAC-glad:) Den har jo så selvfølgelig ikke DNLA, så må også snart på SONOS vognen.
Men lyder stadig spændende med det VBR192, det skal prøves så snart jeg lige har hul igennem til forstærkeren på en ordentlig måde. Digital lyd-overførsel fra en macbook pro, hvordan gør man lige det?
Til top
tipsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 29-August-2005
Sted: Odense, Denmark
Status: Offline
Point: 3722
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-November-2010 kl. 23:41
Tjahh - du kan købe en Squeezebox og installere Squeezebox Server på mac'en :-)
Til top
PerW Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 20-Marts-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 4119
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-November-2010 kl. 06:44
Idag ved jeg at jeg ville bruge FLAC eller andet lossless format.
 
Da jeg rippede mine CD'er kunne jeg ikke høre forskel mellem MP3 og FLAC, men idag synes jeg godt at jeg kan høre forskel, men jeg gider ikke at rippe alle cd'erne igen.
 
Og som andre siger, så er det idag ligemeget med at tage hensyn til diskpladsen, den er så billig.
Til top
kris Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 23-December-2003
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1046
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-November-2010 kl. 08:36
Ja, diskpladsen er billig (jeg mindes i øvrigt også, at det tog ret lang tid at rippe til FLAC kontra MP3 VBR192...). Men jeg har ikke 2TB i min iPod Touch (!), så når jeg er på farten, sætter jeg også pris på, at musikken ikke fylder mere end den - i mine ører (igen - jeg anerkender fuldt ud, at andre kan høre forskel) - behøver.
 
/kris
Sonos diverse, iDevices, WD My Book Live (NAS), MediaMonkey 4, Samsung QE55Q70R, TP-link Deco M9 Plus'ere
Til top
tipsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 29-August-2005
Sted: Odense, Denmark
Status: Offline
Point: 3722
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-November-2010 kl. 11:06
Mht. muligheden for at flytte musikken til mobile enheder plejer jeg selv at transcode til mp3 i 192kbit - det tager ikke lang tid at lave en kopi af udvalgte albums til ens mobile enheder.

Synes selv det er lidt tidskrævende at få rippet, tagget og organiseret hele ens musiksamling, så da jeg startede på projektet tilbage i 2007 var det et ubetinget krav at jeg ikke skulle gøre det igen ved senere lejlighed - derudover er jeg ikke til æble-ting, så FLAC var eneste fornuftige alternativ for undertegnede.
Til top
Dave Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 16-Juli-2007
Status: Offline
Point: 35
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-November-2010 kl. 15:05
Ja tror også jeg vil finde mig et lossless format, det bliver nok itunes eget.

Når man overføre digitalt fra sin computer til forstærker, så har man vel ikke ret meget tab sammenlignet med en god CD-afspiller?
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <12
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu