|
|
Besvar ![]() |
Forfatter | |
Patriarken ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-April-2005 Sted: Parts Unknown Status: Offline Point: 2872 |
![]() Sendt: 21-August-2011 kl. 17:37 |
Ser lovende ud dette projekt
|
|
Mit Setup
The Horn of Helm Hammerhand shall sound in the deep one last time! |
|
![]() |
|
MCenterFreak ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 09-Februar-2005 Sted: Denmark Status: Offline Point: 5446 |
![]() |
Tror ikke konen bliver glad for at jeg klasker hende i hovedet når vi sidder og ser TV. Hun vil sandsynligvis gå hurtigt i seng for at pleje hendes sår. Derefter vil hun blive skidesur når jeg sidder i stuen og skriger "Play Lady Gaga"
Nej det her, det tror jeg ikke på bliver en succes |
|
DVBViewer klient/Server, LG Ultra HD TV 65", Digital Devices DVB-S2, 4 tunere IHC Net og Control, som magisk tænder og slukker alt
P.S. Hvis jeg har mest grej når jeg dør, så har jeg vundet!-) |
|
![]() |
|
Nagash ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 24-Oktober-2007 Sted: Hillerød, DK Status: Offline Point: 6062 |
![]() |
Helt enig med MCenterFreak. Jeg skal ikke sidde og ligne en idiot mens jeg betjener min HTPC. Betjening af udstyr ved hjælp af gestures har to mulige udfald. Enten skal man som her lave kæmpe armbevægelser med liv, lemmer og værdighed i fare, eller også skal følsomheden skrues voldsomt i vejret, men med fare for at du kommer til at skifte over på porno kanalan, skrue op på max volume og ringe til din svigermor gennem din smartphone, som selvfølgelig også kan betjene din HTPC. Talekommandoer kunne jeg måske gå med til, men jeg ville stadig føle mig som en klovn.
Kinect virker fint under spil, fordi der skulle det hele jo gerne være leg alligevel, så hvorfor ikke også bruge kroppen i den leg. Men det der er bare for åndsvagt.
|
|
![]() |
|
- Iver ![]() Bruger ![]() Oprettet: 03-August-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 214 |
![]() |
Jeg synes nu også at det ser lovende ud. Gestures og voice må klart være vejen frem for edbbrug generelt. Det er klart, at følsomheden/præcisionen skal skrues gevaldigt i vejret, men så bliver det også en smuk ting.
Vil gerne sidde og kode ved at diktere til min pc... den største udfordring her må være code completion. |
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |