recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Surround
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Forstærker "brændt" af?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketForstærker "brændt" af?

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
quadrago Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 22-Februar-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 504
Direkte link til dette indlæg Emne: Forstærker "brændt" af?
    Sendt: 10-December-2008 kl. 15:56
Satte ny højtaler op i køkkenet, tilsluttede den zone 2 på min Denon AVR-2105 og i samme sekund jeg rørte volume-knappen sprang en gnist fra bagsiden af forstærkeren. Nu vel, der har formentlig været en kortslutning, kan dog umiddelbart ikke regne ud hvor eller hvordan.

Vil det kunne betale sig at tage den til en tekniker og fået skiftet delen som er sprunget? Den tænder op, men efter et par sekunder går den i en sikkerhedstilstand hvor den lukker ned og power-lampen blinker. Kan forestille mig en ødelagt sikring eller lignende vil være skyld i dette. Enhedsprisen er nok lav, men timelønnen kan godt blive uhyrlig med antallet af potientelle fejlsteder.

Alternativt, så har min kæreste set det som muligheden for at få en mere diskret forstærker. Har et tv-møbel med frihøjde på 14cm, eksisterer der overhovedet forstærkere som kan leve på den størrelse? Dette må dog anses som værende kun i tilfælde af at reperationen bliver for dyr, ikke fordi pengene hænger på træerne her i december.

På forhånd tak for hjælpen.
Til top
kim olsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 13-April-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1384
Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-December-2008 kl. 17:16

14 cm er ikke meget at lege med, og forstækreren, selv hvis du kan finde en så lav, vil have stort besvær med at komme af med varmen.

den eneste mulighed er som udgangspunkt at få den forbi den lokale hifiklub. du har højst sandsynligt kommet til at kortslutte ht terminalerne, men hvis den kan tænde,  har du med lidt held ikke brændt udgangskredsløbet af.

Crown - there is no substitute.
Til top
quadrago Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 22-Februar-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 504
Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-December-2008 kl. 19:55
En idé om det overhovedet vil kunne betale sig at få den lavet?
Til top
xcardman Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 24-Marts-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 8672
Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-December-2008 kl. 20:29
min gamle denon 2105 brændte også af for ca 3 år siden, da jeg skulle tilslutte den min pc. HIFI klubben tog det på min garanti, det kostede 3000 kr at lave. På det tidspunkt vidste jeg dog ikke, at man kunne en forstærker af på det. Så jeg fortalte bare at den lige pludselig ikke virkede. Så hvis din er brændt af kan det nok hurtigt løbe op.
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu