Forfatter |
Emne Søg Emne-funktioner
|
nbu001
Guld medlem
Oprettet: 25-August-2004
Sted: CPH, DK
Status: Offline
Point: 890
|
Emne: iPhone 5 Sendt: 28-September-2011 kl. 22:49 |
Gad vide om jeg skal over og stå i kø i London igen, ligesom det var tilfældet med 4'eren, for at være sikker på at få den på release-date'n :-).
/Nils
Redigeret af nbu001 - 28-September-2011 kl. 22:50
|
|
 |
Flemming Larsen
Platin medlem
Oprettet: 24-Oktober-2007
Sted: Taastrup, DK
Status: Offline
Point: 24539
|
Sendt: 28-September-2011 kl. 14:46 |
|
Mvh Flemming Larsen
|
 |
Otto J
Platin medlem
Branchemedlem
Oprettet: 04-Marts-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 11218
|
Sendt: 26-September-2011 kl. 07:43 |
Der er jo også to modeller nu , 3gs og 4. Jeg tror bestemt ip4 falder i pris når ip5 kommer, men jeg tvivler stærkt på at den bliver mærkbart billigere end 3gs er nu. Så den med at de forsøger at nå en ny målgruppe, det tror jeg er ønsketænkning. Det er ikke i tråd med apples koncept at jagte markedsandele på bekostning af avance.
|
 |
Bruger udmeldt 8
--
Oprettet: 05-August-2008
Status: Offline
Point: 650
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 19:49 |
quarkir skrev:
Anima skrev:
Nu er der gået knap 5 år. Apple's forspring er væk. Google Android og Windows Phone 7 er glimrende alternativer til iOS. De er ikke bare blevet en nørds styresystem, de er blevet meget mere intuitive.
Det er sjovt du bringer sådan en på banen Mange undersøgelser viser at iPhone brugere er de mest tilfredse og ikke ønsker at skifte til android eller W7". Det er satme en generalisering, for ved næsten alle nyere Android og W7 telefoner skriver brugere at de har skiftet fra en iPhone 4 til SGS2, HTC Desire, HTC Mozart, Trophy, Omnia 7... osv... osv.. fordi de synes de er bedre. | Ja, hvad skulle de ellers have skiftet fra, der var jo stort set ikke andet ??
Anima skrev:
Times have changed. Nu må vi se om Apple kan revolutionere deres mobil eller om open-source og de slemme fyre i Redmond har intet dem for good.. | Jeg tror at WP7 er et godt produkt, når først Nokia kommer på banen og telefonerne for alvor kommer ud til brugerne.
Til gengæld har Android/Google et alvorligt problem med at Android er så åbent som det er. Det betyder at mange af producenterne laver mindre eller større ændringer/tilføjelser, hvilket giver kompatibilitetsproblemer. Det er een af de ting Apple gør fremragende, der er en ekstrem konsistens i deres produktlinje, til gevaldig fordel for udviklere. | Androids påståede åbenhed er en sag med modifikationer: http://www.visionmobile.com/blog/2011/07/the-open-governance-index-measuring-openness-from-android-to-webkit/
|
 |
Flemming Larsen
Platin medlem
Oprettet: 24-Oktober-2007
Sted: Taastrup, DK
Status: Offline
Point: 24539
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 19:22 |
Stenholt skrev:
Sidst blev den tilbudt teleselskaberne først, men dels var deres priser ublu (telias pris var over 7000 inkl. abb.) og dels var deres ventetid meget lang. Resultatet blev at jeg efter at have købt den hos Apple løbende fik tilbudt Iphones der hvor jeg var skrevet op!!.
Man kan ligesom sige at apple gav teleselskaberne et forspring som de så selv indhentede hurtigt. Ret smart :-)
Fidusen ved at købe den som et pakketilbud er efterhånden så som så da teleselskaberne godt har fornemmet at det er en eftertragtet vare.
Derfor køber jeg nok også direkte hos Apple. |
Jeg skal bare have den uden abb. Så hvis jeg kan få den hurtigst hos apple, så er det der den bliver købt. Jeg er ikke så interesseret i at få et abonnement, da jeg igennem konens arbejde, har fået telefoni fra tdc, fri taletid, fri sms og 10GB data. Der skal så godt nok betales 1,40kr for mms. Men vi skal kun betale 62,50kr per måned. Det kan nok ikke gøres meget billigere. 
|
Mvh Flemming Larsen
|
 |
quarkir
Guld medlem
Oprettet: 07-August-2006
Sted: København, DK
Status: Offline
Point: 1528
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 19:01 |
Anima skrev:
Nu er der gået knap 5 år. Apple's forspring er væk. Google Android og Windows Phone 7 er glimrende alternativer til iOS. De er ikke bare blevet en nørds styresystem, de er blevet meget mere intuitive.
Det er sjovt du bringer sådan en på banen Mange undersøgelser viser at iPhone brugere er de mest tilfredse og ikke ønsker at skifte til android eller W7". Det er satme en generalisering, for ved næsten alle nyere Android og W7 telefoner skriver brugere at de har skiftet fra en iPhone 4 til SGS2, HTC Desire, HTC Mozart, Trophy, Omnia 7... osv... osv.. fordi de synes de er bedre. |
Ja, hvad skulle de ellers have skiftet fra, der var jo stort set ikke andet ??
Anima skrev:
Times have changed. Nu må vi se om Apple kan revolutionere deres mobil eller om open-source og de slemme fyre i Redmond har intet dem for good.. |
Jeg tror at WP7 er et godt produkt, når først Nokia kommer på banen og telefonerne for alvor kommer ud til brugerne. Til gengæld har Android/Google et alvorligt problem med at Android er så åbent som det er. Det betyder at mange af producenterne laver mindre eller større ændringer/tilføjelser, hvilket giver kompatibilitetsproblemer. Det er een af de ting Apple gør fremragende, der er en ekstrem konsistens i deres produktlinje, til gevaldig fordel for udviklere.
|
mvh Jesper \
The ships hung in the sky in much the same way that bricks don't - Douglas Adams
|
 |
Bruger udmeldt 8
--
Oprettet: 05-August-2008
Status: Offline
Point: 650
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 18:58 |
flemming larsen skrev:
Stenholt skrev:
Det er umuligt at sige idet man først fra IPhone 4 havde en vejledende udsalgspris da Apple solgte den uden abonnement. Tidligere har den kun været solgt med uigennemsigtigt abonnementer. Så Hothers 1.000 er et rent gæt. |
Jeg vil helst have den uden, et abonnement. Det er måske mest i starten, at man kan det? Hvem i dk mon først får den, igen uden abonnement. | Sidst blev den tilbudt teleselskaberne først, men dels var deres priser ublu (telias pris var over 7000 inkl. abb.) og dels var deres ventetid meget lang. Resultatet blev at jeg efter at have købt den hos Apple løbende fik tilbudt Iphones der hvor jeg var skrevet op!!. Man kan ligesom sige at apple gav teleselskaberne et forspring som de så selv indhentede hurtigt. Ret smart :-) Fidusen ved at købe den som et pakketilbud er efterhånden så som så da teleselskaberne godt har fornemmet at det er en eftertragtet vare. Derfor køber jeg nok også direkte hos Apple.
|
 |
Flemming Larsen
Platin medlem
Oprettet: 24-Oktober-2007
Sted: Taastrup, DK
Status: Offline
Point: 24539
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 18:24 |
ladiesman217 skrev:
Men flemming larsen, du kan jo køre med os til Hamborg når iPhone 5 kommer ;) vi er nogle der laver en bustur derned - dels fordi nogle af mine kammerater aldrig har været i en Apple Store før, så jeg vil gerne give dem den oplevelse, og dels forbi vi vil prøve at se om vi kan købe en iPhone 5 dernede. Så det glæder vi os sgu til  Det lyder altså ret spændende. Hvorfra i landet kører i fra, hvis det skulle være? Hvad nu hvis jeg købte en derfra, skal den så afleveres i tyskland, eller kan den sendes til/fra apple?
Så jeg håber virkelig at der kommer en 5'er og ikke kun en 4S, men det vil godt nok være underligt hvis der ikke kommer en 5'er.. Det er også et stort håb fra mig. |
|
Mvh Flemming Larsen
|
 |
ladiesman217
Guld medlem
Oprettet: 26-Juli-2009
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 2335
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 16:23 |
Ja, det er et lækkert design det der, og desuden har iPhone 3 designet altid været min favorit, da jeg synes der var for meget glas i 4'ern og 3'erns runde hjørner er meget bedre at holde ved...
Vi må se tiden an og krydse fingre.. Andet kan vi jo ikke gøre 
|
|
 |
Bruger udmeldt 8
--
Oprettet: 05-August-2008
Status: Offline
Point: 650
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 14:49 |
ladiesman217 skrev:
Jeg blev bare "skuffet" fra 3GS til iPhone 4... Dog er skærmen med retina display jo en grande upgrade, men ellers synes jeg ikke det var noget specielt.. Læs: jeg synes ikke..
Så hvis der blot kommer en 4S så er jeg sgu i tvivl om hvad jeg skal vælge, men økonomien taler nok for en billig iPhone 4 så.. | Det kan jeg godt forstå. Forskellen mellem 3gs og 4 er hastighedsmæssigt ikke voldsom stor. Som du siger er skærmen dog MEGET bedre på 4. Jeg kom fra 3g til 4 og her berettede forskellen til et skifte. Problemet med Iphone 4 og en evt. 4g er at den ikke er voldsom god at holde på, så jeg håber på et design ala dette :-): http://www.iphonesh.com/2011/08/29/rumored-specifications-of-iphone-5/ Jeg TROR der kommer en Iphone 5 nu, måske lidt forsinket levering på grund af krisen og jordskælvet i Japan.
|
 |
ladiesman217
Guld medlem
Oprettet: 26-Juli-2009
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 2335
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 14:34 |
Jeg blev bare "skuffet" fra 3GS til iPhone 4... Dog er skærmen med retina display jo en grande upgrade, men ellers synes jeg ikke det var noget specielt.. Læs: jeg synes ikke..
Så hvis der blot kommer en 4S så er jeg sgu i tvivl om hvad jeg skal vælge, men økonomien taler nok for en billig iPhone 4 så..
|
|
 |
Bruger udmeldt 8
--
Oprettet: 05-August-2008
Status: Offline
Point: 650
|
Sendt: 25-September-2011 kl. 14:30 |
Et skift hvert andet år har indtil videre været ok når man tænker på om hardware har været kraftig nok til at trække det opdaterede styresystem.
|
 |