Forfatter |
Emne Søg Emne-funktioner
|
tejsdindler
Bruger
Oprettet: 13-Juni-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 110
|
Emne: TV i badeværelse..? Sendt: 10-Februar-2007 kl. 21:17 |
Hej
Jeg er ved at bygge nyt hus og overvejer seriøst om jeg skal have et tv på mit badeværelse. Skal man passe på med den slags, eller kan de godt holde til fugtigheden...?
Jeg er ikke til de nye tv indbyggede i spejle og overvejer et samsung LE23R71B.
Huset er udstyret med luft-skfteanlæg, så der dugger aldrig helt til, men alligevel - det damper jo lidt, når man tager bad..
/Tejs
|
 |
hummelmose
Administrator
Skribent, udvikler
Oprettet: 25-Juli-2004
Sted: København, DK
Status: Offline
Point: 4006
|
Sendt: 10-Februar-2007 kl. 21:25 |
Alm. forbruger elektronik, er ikke bygget til lokaler med meget høj luftfugtighed, og et badeværelse, vil altid skabe det, med mindre du er til korte - og kølige bade.
Så du skal have en eller anden anordning, hvis du vil have det derude. Alternativt købe et, der er bygget specielt til vådrum. Et hurtigt blik på google over "bathroom television" giver da en række muligheder.
|
Jens E. Hummelmose, Administrator / Skribent / Udvikler - recordere.dk
|
 |
tejsdindler
Bruger
Oprettet: 13-Juni-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 110
|
Sendt: 10-Februar-2007 kl. 22:23 |
Ja, ok
Men de er MEGET dyre og sikkert også af tvivlsom kvalitet pga. den lave efterspørgsel - jeg vil hellere tage chancen med at alm. tv, hvis det drejer sig om at elektronikken kan holde til det.
Hvis der derimod er nogle sikkerhedsmæssige issues, vil jeg selvfølgelig ikke rode med det...
Redigeret af tejsdindler - 10-Februar-2007 kl. 22:24
|
 |
Lars
Administrator
recordere.dk teamet
Oprettet: 05-Oktober-2003
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 15694
|
Sendt: 11-Februar-2007 kl. 13:06 |
tejsdindler skrev:
Hvis der derimod er nogle sikkerhedsmæssige issues, vil jeg selvfølgelig ikke rode med det... |
Det er der.
Fugt giver kortslutninger. Kortslutninger kan give gnister. Gnister kan antænde, og så har du en brand.
Brug aldrig apparater der tilsluttes el-nettet i vådrum, uden at de er lavet til det. Alt andet er at leg med ilden.
Ja, de apparater er dyre. Men det er der en grund til.
/Lars
|
Ansvarshavende redaktør. Webmaster, recordere.dk
|
 |
Bimsen
Guld medlem
Oprettet: 12-November-2004
Sted: Sverige
Status: Offline
Point: 511
|
Sendt: 11-Februar-2007 kl. 14:17 |
Jeg vil tro det er nødvendigt med en affugter, selvom jeg ikke ved om den hurtigt nok kan nedsætte luftfugtgheden. Og så koster den desuden en del i strøm.
Kom i tanke om at jeg for noget tid siden så Hammerslag vor man vurderede et hus der var spææket med B&O. Der hang også en B&O 40" LCD foran badekarret, og rummet så ikke ummidelbart ud til at indeholde en affugter. Så måske det KAN lade sig gøre.
Redigeret af Bimsen - 11-Februar-2007 kl. 14:18
|
 |
hummelmose
Administrator
Skribent, udvikler
Oprettet: 25-Juli-2004
Sted: København, DK
Status: Offline
Point: 4006
|
Sendt: 11-Februar-2007 kl. 14:24 |
Der er ingen forskel. Der er et højspændingsreglement, der forbyder sådanne ting i et vådrum. Og for at gøre diskussionen ganske kort. Har du sådan et TV i dit badeværelse, og dit hus brænder ned, med anested i samme rum, så tror jeg at udtrykket "Ingen dækning" får ny mening
Redigeret af hummelmose - 11-Februar-2007 kl. 14:25
|
Jens E. Hummelmose, Administrator / Skribent / Udvikler - recordere.dk
|
 |
Bimsen
Guld medlem
Oprettet: 12-November-2004
Sted: Sverige
Status: Offline
Point: 511
|
Sendt: 11-Februar-2007 kl. 15:34 |
Slettet
Redigeret af Bimsen - 11-Februar-2007 kl. 15:38
|
 |