Hejsa!
Jeg har fået til opgave at finde et TV til min kære morfar.
Kriterier:
1. Hænge på gipsvæg
2. Nem betjening
3. 40/42"
4. Virke med teleslynge
5. 100 Hz
6. Pris max 6000, og gerne mindre. 3d og full hd og andet gimmick er selvsagt unødvendigt.
Jeg var en tur med ham ud i elgiganten for at kigge på nogle forskellige modeller, og ekspedienten fortalte at Samsung havde for vane at brumme ved teleslynge. Dette kan jeg næsten ikke forestille mig skulle være rigtigt?
Angående 1. er dette ikke et MUST, men blot min morfar, som synes det ser vældig smart ud når det hænger på væggen (det er jo heller ikke ham som får til opgave at få det op en gipsvæg....). Men hvis dette kriterie skal kunne opfyldes, bliver det vel nødt til at skulle være temmelig let. Samtidig skal det hænge helt tæt på væggen for at skabe den mindste kraft nedad.
Jeg har selv et panasonic 42" x10 (x20 i dette tilfælde), som jeg er meget tilfreds med, men tvivler på at det kan hænge på en gipsvæg, da det hverken er særlig tyndt eller særlig let.