|
|
Besvar ![]() |
Side <123 |
Forfatter | ||
Potter ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 23-Juni-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 3353 |
![]() |
|
Trode, eller jeg fik ind på nethinden at de leverede 2x2600W og jeg tænkte straks at det sikkert også var i 8ohm he he, så ser det knap så voldsomt ud.
Men så adligevel, hvis højtalerne ellers kan følge med, så snakker vi om ca. 124db. ved ca. 500watt. Sig mig hvor stort er dit rum det skal benyttes i? Hov glemte lige, hvilke højtalere/sub er det?
Redigeret af Potter - 13-Marts-2011 kl. 20:33 |
||
4 stk.JLAudio Fathom F113v2 SUBWOOFERE| LG OLED 83 | OPPO UDP-203 | Yamaha RX-A3060 Dolby ATMOS/ DTS-X 7.2.4 - 4 stk. SA Exact | 2x SA 720 | 4x SA Talenter |2 stk. Primare A60 Effektrin
|
||
![]() |
||
submaniac ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 13-Oktober-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 471 |
![]() |
|
Mine 2 brokoblede behringer EP4000 trækker hver deres 18" subwoofer. Min stue har formodentlig den samme 16A sikring til den del af huset og der er også lidt andet grej koblet på.
Anyways, med MV på -0 i scenen i Ironman 2, hvor de laver en fly-by under broen og starter bilalarmerne. Ja der "dimmer" mine 2 lofthængte lamper ganske kortvarigt mens mine bukser blafrer lidt:) Jeg vurderer lydtrykket til omkring 110db i lyttepositionen, ca 5 meter fra subsne.
Det skal siges, at jeg tidligere havde blot éen behringer amp og der kunne jeg ikke konstatere at mine lamper kortvarigt "dimmede".
Så jeg tror de behringer amps kan trække ret mange watt ud. En gut på AVS forum, som har testet en masse forskellige amps bekræfter også, at det er en vanvittig kraftigt forstærker som leverer rigtig mange watt til meget få penge.
Den larmer dog, så en "fan mod" er et must til hjemmebrug.
Spændende projekt ellers. Redigeret af submaniac - 15-Marts-2011 kl. 23:40 |
||
![]() |
||
Jonas_h ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 11-Marts-2011 Status: Offline Point: 4464 |
![]() |
|
Har lige været lidt inaktiv - det var mange skeptiske indlæg at få kæmpet mig igennem!
Men jeg tror lidt I misforstår hele pointen med "headroom"... Jeg har jo på intet tidspunkt tænkt mig at fyre 130db af i en stue hvor jeg sidder 4m fra. Men forestil jer at I kører 80km/t i hhv en Fiat Punto 1L og en Ferrari. Hvilken kørsel vil være mest behagelig og uanstrengt og hvilken bil vil bedst kunne lave en hurtig overhaling som kræver en kortvarig hastighed på 110km/t? Håber I forstår min analogi :) Mit mål er at få en fuldstændig uanstrengt lyd, hvor pistolskud og lignende ikke bliver gemt væk i kompression fra forstærker eller power kompression i højttalere. Det kan man efter min mening kun opnå ved brug af horn og membranareal. De Behringer amps jeg bruger er kke nogle jeg er kommet billigere til end alle andre har mulighed for. Jeg har brugt dem i et års tid og synes de lyder fortrinligt - normale hifi-amps kan slet slet ikke følge med. Og blæserstøjen kan hurtigt dræbes ved at isætte en low noise blæser. Højttalerne bliver nogle fra JBLs pro-serie. EDIT: Der var én i tråden der skrev mht. 15" enheder, at mindre kunne gøre det... Prøv at google lidt på JBL Everest/K2/Array...
![]() Redigeret af Jonas_h - 15-Marts-2011 kl. 23:48 |
||
![]() |
||
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19652 |
![]() |
|
Jeg ville på ingen måde købe sådan noget "billigt plastic" til at tænde og slukke mine effektforstærkere, hvis jeg var dig. Har prøvet lidt forskellige af den slags og de er i mine øjne spild af penge. Nu du har gang i pengepungen findes der masser af andet. Dybest set kunne du tage en Lintronic boks og lade den styre et lilel relæ, der igen styrer en ordentlig kontaktor, der sikrer strøm NOK. Du kan også købe diverse elektroniksamlesæt, med relæudgang, evetuelt et lilel kredsløb der detekterer linjesignal og så selv tænder forstærkerne. Klaus |
||
![]() |
||
Jonas_h ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 11-Marts-2011 Status: Offline Point: 4464 |
![]() |
|
Fed løsning du nævner! Men som du nævnte (tror nok det var dig som nævnte det), så kan jeg ligeså godt se om det andet "går", inden jeg vælger en løsning til over 10 gange prisen. Harald Nyborg har nogle til 99kr. Så bliver løsningen én amp til hvert stik. Løsningen med at lave sit eget relæ etc er ikke noget jeg vil rode mig ud i. :-) Redigeret af Jonas_h - 16-Marts-2011 kl. 11:05 |
||
![]() |
||
Jonas_h ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 11-Marts-2011 Status: Offline Point: 4464 |
![]() |
|
Kan du fortælle lidt om hvorfor du mener de er spild af penge? Går de i stykker, påvirker de lyden negativt (tilføjer støj etc)?
|
||
![]() |
||
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19652 |
![]() |
|
En del af dem jeg har prøvet skal nogen gang have flere tryk før de slår til. De er oftest lavet med billige relæer der måske virker det første års tid, men så kan du risikere at et relæ måske hænger (ikke slår fra) eller ikke slår til. Nej, de tilføjer intet til lyden. Klaus |
||
![]() |
||
Jonas_h ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 11-Marts-2011 Status: Offline Point: 4464 |
![]() |
|
Lige en update hvis andre overvejer at bruge disse remotes.. Til "normalt" udstyr virker de upåklageligt og er meget fleksible. Men til de effektforstærkere jeg har spændt på, kan det ikke bruges til så meget. Indtil videre (efter to uger) er to af dem allerede gået i stykker. Jeg har en "lille" effektforstærker hvor der ingen problemer er, så det er først et problem når de virkelig suger effekt. Behringer forstærkerne har ikke en "soft start", men de trækker fuld knald i det splitsekund man tænder dem - det kan de små Harald Nyborg remotes ikke holde til.
Så jeg pønser på en IHC løsning nu.
|
||
![]() |
||
db89 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-December-2008 Sted: Fredericia, DK Status: Offline Point: 1758 |
![]() |
|
Regner du så med at lave noget tidsforsinkelse med IHC (hvis det er muligt?) så du kun skal trykke én gang på knappen for at tænde det hele?
Ærgeligt at HN kontakten ikke virkede i længden med de store Behringer for havde selv lidt overvejet at smide en på den forstærker der trække min subwoofer. Ellers må jeg evt se på en kombi af den fra HN og et relæ med 230V spole. |
||
![]() |
||
Jonas_h ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 11-Marts-2011 Status: Offline Point: 4464 |
![]() |
|
Du kan jo altid prøve og se om det virker hos dig inden du prøver noget andet. Man får dem jo i nakken i HN.
Jeg har ikke helt overvejet hvordan jeg skal løse det endnu... Lige nu, er jeg nødt til at tage den nederste del af lærredsvæggen af, og tænde dem manuelt.. Ikke den pæneste og mest brugervenlige løsning :) Hvis du finder på noget smart, så skriv endelig! Så kan jeg hente inspiration
![]() |
||
![]() |
||
db89 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-December-2008 Sted: Fredericia, DK Status: Offline Point: 1758 |
![]() |
|
Hvis det skulle have interesse for nogen så er der her et billede af indmaden af de billige kontakter fra Harald Nyborg, sjovt nok ser det blå relæ ud til at kunne tåle 10A ved 230V AC, men der må vel så være noget andet der ikke kan tåle mere end de 4,35A som kontakten er mærket med på ydersiden. Den gule er vist en kondensator, der stod i hvertfald noget med uF.
![]() Uploaded with ImageShack.us Dropbox drillede så prøver med Imageshack istedet Redigeret af db89 - 28-Maj-2011 kl. 15:58 |
||
![]() |
Besvar ![]() |
Side <123 |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |