|
CPU eller GPU til HD-video redigering |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
Jessemand ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 20-November-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 484 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 11-November-2013 kl. 23:21 |
Hej folkens.
Er på jagt efter en bærbar til at redigere HD-video optaget på mit Panasonic (TM700) HD-cam.
Men bliver nu i tvivl om hvad er bedst. At satse på CPU eller GPU hestekræfter.
Kan se at det redigeringsprogram (Corel Videostudio Ultimate X6) jeg planlægger at købe kan køre med CUDA som kræver en god GPU.
Troede ellers at en god CPU var alfa og omega, indtil jeg læste om Intels CUDA og AMDs OpenCL.
Så hvad er at fortrække, da budgettet næppe rækker til topydelse på begge dele.
Spiller ALDRIG men kun HD-redigering som krævende job.
Nogen der kan oplyse om redigeringsprogrammet med CUDA også kan køre effektivt på AMD's GPU som deres egen OpenCL?
Er jeg helt gal på den?
Overvejer i7 med alm GPU 2gb eller i5 med GPU med CUDA.
Eller AMD A8 med deres tilsvarende GPU.
![]() PS: Er mest til Asus (og N56-serien) hvis nogen kommer med bud. Og ja, bærbar da jeg nogle gange tager arbejdet med mig.
|
|
![]() |
|
Kandersen ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 13-Juli-2006 Sted: 4653 Status: Offline Point: 10964 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Se denne video: http://www.flixxy.com/gpu-vs-cpu.htm
![]() Dit spørgsmål er der så mange forskellige meninger om. Der er dog visse fakta som er svære at ignorere. GPUén er i nogle tilfælde vanvittig meget hurtigere end CPUén. Derfor er ovenstående faktisk et meget godt billede på en forskel. Men det kræver at det er de rette omstændigheder, før du opnår den rette effekt i en GPU. Video rendering er kun delvist hurtigere med GPUén. Det er effekter osv. du tilføjer til din video, som virkelig kan nyde godt af GPUén. Til gengæld kan det give mening at satse på GPU, hvis det er for at undgå en hurtigere og ofte langt dyrere CPU. Fordele ved GPUén er, at den kan udnyttes 100% i et flere core system. Og med Gforce GTX kort kan det give mening, at sætte flere kort i maskinen, for at udnytte CUDA til rendering, fremfor, hvis du skulle opgradere til en tilsvarende hurtigere CPU. Dit problem er så, at du vil bruge en bærbar, så er flere GTX kort ikke rigtig en mulighed mere ![]() Den anden fordel er, at ved at bruge GPUén, så har du din CPU fri, og du kan lave andre ting samtidig. På den måde er GPUén en co-processor. Har du et miljø hvor du har mulighed for at bruge GPUén, så ville jeg vælge dette, medmindre denne GPU er nævneværdig dårligere end CPUén. Men det er oftest ikke tilfælde med CUDA. Enten bliver det resultatmæssigt det samme, eller så er CUDA lidt hurtigere.
|
|
![]() |
|
claus_jac ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 06-August-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 5570 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Først og fremmest er det nødvendigt at finde ud af hvilket program man skal bruge til videoredigering og i den grad hvad det er for en type redigering man skal lave!!! - er det videoencoding eller effekter man vil lave på videoklip? Effekter gør heftigt brug af GPU, mens encoding ikke bruger gpu med mindre det understøtter en af de 2 teknologier. AMD's Stream teknologi og Nvidia CUDA er IKKE kompatible og med mindre applikationen understøtter opencl - så er amd et no go. (og amd er IKKE dem der har opfundet openCL - openCL står for open Compute language og er beregnet som et programmeringssprog der udnytter multithreading i markant højere grad end det man ser i normal C++ fx og bruges også meget kraftigt i High Performance Computing til beregning af eksempelvis atomprøvesprængninger. DNA sekventering etc. AMD's pendant til Cuda hedder som jeg skrev før STREAM.
Er der noget at hente ved at bruge GPU - JA i en hel del tilfælde, men hvis man spørger folk der arbejder med det her virkelig professionelt. så er kvaliteten af encodings ikke så god. da de algoritmer som understøttes i opencl/cuda ganske enkelt ikke er så gode som de indstillinger man kan lave med rå cpu-kraft. Intel har desuden deres Quicksync som faktisk speeder processen op ganske markant i en del tilfælde, faktisk så meget at det kan konkurrere med GPU. Igen - algoritmerne der bruges er ikke helt så optimerede til kvalitet som de er til performance, så hvis man er interesseret i den bedste kvalitet - så er det ikke GPU/quicksync man skal vælge. Forummet hos www.doom9.org og i handbrakes forum er der en hel del diskussioner om det her, hvis man er interesseret i at lære noget mere om det. |
|
![]() |
|
Jessemand ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 20-November-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 484 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Kæmpe tak til jer begge. Så fik jeg lige lidt mere at studere og blive klogere!
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |