|
|
Besvar ![]() |
Side 12> |
Forfatter | |
Allan Olesen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Juli-2008 Status: Offline Point: 3249 |
![]() Sendt: 06-Juni-2011 kl. 22:39 |
Jeg skal have opsat et par antenne-udtag mere i vores hjem, som har Stofa-TV med internet. Vi har i dag 3 udtag, og jeg fik i sin tid at vide, at det det var det meste, installationen kunne bære uden antenneforstærker. Så jeg skal i hvert fald bruge en antenneforstærker.
Desuden kan jeg regne ud, at jeg skal bruge kabler, stik og vægudtag (Fuga). Er der nogen, der kan hjælpe med, hvilke stumper jeg helst præcist skal bruge for at få en ordentlig kvalitet, og hvor jeg køber dem billigst? Jeg har taget nogle billeder af det eksisterende knudepunkt på loftet. Det sorte kabel kommer ude fra vejen, og de hvide går til de eksisterende vægudtag. ![]() ![]() ![]() Det ser lidt mystisk ud, at der er to fordelere, når der er udgange nok på den sidste, men jeg tror, at den to-grenede fordeler er tilføjet, da vi fik opsat et Stofa-modem ved et af stikkene, og at den ene af de to grene dermed går direkte til det vægudtag, hvor modemet er tilsluttet. Mit gæt er, at jeg bør placere forstærkeren mellem de to fordelere, så jeg ikke skal have signalet til modemet gennem forstærkeren. For en almindelig antenneforstærker kan vel ikke klare tovejs-kommunikation? Der er stikkontakt lige i nærheden af knudepunktet, så elforsyning til forstærkeren er ikke noget problem. |
|
![]() |
|
Steen6400 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 27-December-2010 Sted: Sønderborg Status: Online Point: 2123 |
![]() |
Hvis du med "et par" mener 2, så er der 2 fri på din fordeler. Hvis du anvender dem får du ingen yderligere signal tab og har dermed ikke brug for en forstærker.
|
|
LG OLED77CX, Oppo UDP-203, Marantz SR6011/AMP150.4, 7.2.4 Jamo D500 LCR/MiniMe P12, miniDSP 2x4HD
ATV 4K, Nvidia Shield TV, Norlys, IPhone 13, Huawei Watch GT3 Pro |
|
![]() |
|
Allan Olesen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Juli-2008 Status: Offline Point: 3249 |
![]() |
Nu er det 12 år siden, det oprindeligt blev installeret. Men jeg mener faktisk, at jeg bestilte 4 udtag og fik at vide, at det kunne installationen nok ikke klare uden forstærker. Så installatøren ville montere 3 udtag og derefter måle, om der stadig var tilstrækkeligt signal til det fjerde.
Så installatøren må da haft en erfaring med, at flere udgange i brug på den anvendte fordeler faktisk gav et signaltab. Jeg undrer mig i øvrigt over termineringerne på de ubrugte udgange, hvis du har ret. Hvilken gavn gør en terminering på en udgang, hvis et utermineret (for et ubrugt vægudtag er vel utermineret?) vægudtag giver samme signalforringelse som en terminering? Redigeret af Allan Olesen - 06-Juni-2011 kl. 23:11 |
|
![]() |
|
Steen6400 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 27-December-2010 Sted: Sønderborg Status: Online Point: 2123 |
![]() |
Der er mindst tab med en terminering og teoretisk er det samme lave tab hvis en fjernsyn er tilsluttet, så det burde ikke gøre nogen forskel. En terminering er nemlig ingen kortslutning, men en modstand af samme størrelse som der er i indgangen til et fjernsyn.
En u-termineret udgang/vægudtag kan bidrag negativ, men jeg har nu ikke problemer med de steder, hvor jeg ikke terminere, men det rigtige er at have åbne udgange termineret. Jeg ved så ikke om der gælder noget specielt ved vægudtag, det må antennespecialisterne svare på.
|
|
LG OLED77CX, Oppo UDP-203, Marantz SR6011/AMP150.4, 7.2.4 Jamo D500 LCR/MiniMe P12, miniDSP 2x4HD
ATV 4K, Nvidia Shield TV, Norlys, IPhone 13, Huawei Watch GT3 Pro |
|
![]() |
|
Bruger udmeldt 31 ![]() -- ![]() Oprettet: 20-April-2006 Status: Offline Point: 2601 |
![]() |
Jeg ville købe en Comega forstærker med 8 udgange, så slipper du for fordelere og får bedst muligt signal til alle TV:
|
|
![]() |
|
Allan Olesen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Juli-2008 Status: Offline Point: 3249 |
![]() |
Steen, jeg har læst op på det selv i mellemtiden, og jeg kan se, at du har ret. Splitteren dæmper lige meget, uanset om alle udgange er i brug eller ej. Mit termineringsargument holdt heller ikke, for vægudtagene er faktisk terminerede, så det er ligegyldigt, om der sidder et TV i.
Så i princippet kunne jeg klare mig uden forstærker. Jeg ligger dog allerede på grænsen med lidt problemer af og til, så jeg ender nok med at købe en forstærker. Palle, den forstærker er jeg nu ikke så vild med. Den har returvej på alle udgange, og det betyder, at jeg for at have en korrekt installation skal skifte de eksisterende vægudtag til dataudtag for at spærre for uønsket støj fra TV-apparatet tilbage i det fælles antennenet. Jeg har i stedet kig på denne Triax IFE 12 QM http://www.sandras.dk/item.php?id=495 , som kun har returvej på den ene udgang. Den har godt nok kun 4 udgange, men så må jeg montere en enkelt splitter. Den har et forbrug på kun 3W. Eller måske denne Comega CA-2R4F http://www.keas.dk/store/comersus_viewItem.asp?idproduct=1116. Den har 6 udgange, hvoraf 2 har returvej. Det ville passe endnu bedre. Jeg har dog ikke været i stand til at finde tal for dens forbrug. Selve forstærkeren bruger 6 V 450 mA, og det er jo cirka 3W, men uden at kende den medfølgende strømforsynings effektivitet er det ikke til at vide, hvad den koster på elregningen. Redigeret af Allan Olesen - 07-Juni-2011 kl. 22:20 |
|
![]() |
|
Theilo ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 16-Marts-2010 Sted: Horsens,Danmark Status: Offline Point: 1226 |
![]() |
Jeg bruger denne her : http://www.av-cables.dk/billede_kabler/antennekabel/antenneforstaerker/professionel_antenneforstaerker_817_da.html
Kablet går fra vejen og ind i den, derefter igennem en 3-fordeler og så har jeg TD260 dåser de steder hvor jeg ikke skal have data udtag.
Data dåsen er denne her : http://www.keas.dk/store/comersus_viewItem.asp?idproduct=963
Theilo
|
|
![]() |
|
Allan Olesen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Juli-2008 Status: Offline Point: 3249 |
![]() |
Theilo, det lyder ikke rigtigt. Den løsning giver dig returvej på alle vægudtag, også de almindelige TD260. Efter hvad jeg har kunnet læse mig til, er det ikke tilladt, fordi TD260 mangler det støjfilter, som forhindrer, at dit TV-apparat sender støj tilbage i antennenettet.
(Det er nok lige præcis det, der er årsagen til, at jeg har fået en ekstra splitter ind i min installation, da jeg fik et Stofa-modem. Jeg kan se, at der sidder en stor klump på den gren, der går videre til den anden splitter. Jeg gætter på, at det er et filter, som skal lukke returvejen på alle de kabler, der går ud til de almindelige vægudtag.) Men jeg har i øvrigt haft kig på den forstærker, du foreslår. Den ser ud til at være ret anerkendt, selv om den er billig. Jeg synes dog, at den virker lidt sulten efter strøm. Hvis jeg skal have en forstærker siddende de næste 20-30 år, kan det sagtens betale sig at give nogle hundrede kroner mere her og nu, hvis jeg sparer 40-50 kroner om året i strøm. Redigeret af Allan Olesen - 07-Juni-2011 kl. 23:44 |
|
![]() |
|
Theilo ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 16-Marts-2010 Sted: Horsens,Danmark Status: Offline Point: 1226 |
![]() |
Der er du forkert på den.
Den måde du har lavet det på er den ene måde som f.eks stofa anbefaler.
Den måde jeg har lavet det på, er også en metode som stofa anbefaler.
Efter jeg har monteret det hele, har jeg haft en stofa tekniker på besøg til optimering af forstærker, og alt var fuldstændig som det skulle være.
Ja forstærkeren bruger lidt mere strøm, end den du har kigget på, men det var nu ikke det jeg kiggede efter da jeg skulle have min.
Theilo
|
|
![]() |
|
Allan Olesen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Juli-2008 Status: Offline Point: 3249 |
![]() |
Så må du uddybe, hvor jeg er forkert på den. Tager jeg fejl i, at der skal være spærring af returvej fra et TD260 vægudtag? Det tvivler jeg meget på, eftersom jeg har det fra adskillige kilder, som virker meget kompetente. Eller tager jeg fejl i, at du ikke har en sådan spærring i din installation. I så fald er det ikke mig, der er forkert på den, men din beskrivelse, der er mangelfuld. For den installation, du har beskrevet, vil ikke spærre for returvej fra dine TD260 vægudtag. Redigeret af Allan Olesen - 08-Juni-2011 kl. 18:09 |
|
![]() |
|
Allan Olesen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Juli-2008 Status: Offline Point: 3249 |
![]() |
.
Redigeret af Allan Olesen - 08-Juni-2011 kl. 18:02 |
|
![]() |
|
Theilo ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 16-Marts-2010 Sted: Horsens,Danmark Status: Offline Point: 1226 |
![]() |
Hvad vil du have skal lave returvejen?
Jeg har kun tv og radio koblet på en td260 og de kan ikke bruge/lave returvej
Returvejen er der for modem og evt zaptor's skyld, og bruges kun til data.
Theilo
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
Side 12> |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |