spawn skrev:
Det er somom alles personlige behov eller ønsker til et produkt tilsidesættes fuldstændig i enhver vurdering og det accepteres at Apples vurdering er den eneste rigtige så uanset hvad der måtte være af minusser udfra de personlige ønsker, vil et Apple produkt alligevel altid ende med topkarakter. Ingen anmeldere har pondus til at turde komme med kritik. Jeg savner en anmelder der tør sige - alle disse features mangler, derfor trækker jeg en stjerne fra karakteren. |
Sonne gav iPhone 4 5/6 på grund af antenneproblemerne.
spawn skrev:
Jeg har sågar læst en sammenlignende test mellem en HP laptop og en Macbook hvor HP laptoppen vandt samtlige delelementer i testen med en stjerne mere i hvert eneste testede element og deraf en samlet større totalscore end Macbooken - og alligevel sluttede testen med at uddele topkarakter 6 stjerner til Macbooken og kun 5 til HP'en. Det giver jo for pokker ingen mening altså. Selv Apple fans må da indrømme at den slags er det rene idioti. |
Du må meget gerne linke til den anmeldelse, hvis du kan.
Men som en der har haft flere 'normale' laptops, og nu MacBook Pro, så kan jeg sagtens se logikken i, at give Apple-produktet en højere samlet anbefaling, selvom skærmen på HP'en er større, harddisken er større, der er flere RAM, den vejer lidt mindre, eller hvad de forskellige kategorier nu var. Apples produkter er bare mere gennemførte, Mac OS X er bare bedre end Windows, osv. Det med gennemførte produkter gælder i allerhøjeste grad deres bærbare computere; her er der INGENTING der kan følge med. Jeg har haft bærbare computere fra de fleste store producenter mellem hænderne.
spawn skrev:
"Steve Job's ikke mener det skal være der, så er det det eneste rigtige at det ikke er der og resten af verden må bare indrette sig efter det" |
Sådan et argument kan altså ikke tages seriøst. Det er der sgu ikke mange, der i al seriøsitet ville sige! (en mildere version må så være den med, at Apple kan være med til at gøre det af med Flash. Dét er der vel ikke mange, der kan være sure over, når man kan gøre det samme bedre og mindre ressourcekrævende med f.eks. HTML5?)
Jeg har iøvrigt et par iPod Nano'er, en Touch, en MacBook Pro og en iPad, men jeg har ikke nogen fidus til Steve Jobs, overhovedet. Han er en ordentlig omgang opblæst varm luft. Hans pressekonferencer grænser til det religiøse og latterlige; da han præsenterede næste års Mac OS sagde han konstant 'Zzuper zzimple'. Det lød mest som indoktrinering.
Men det nye styresystem skal skam nok blive godt; jeg skal bare lige blokere for Steve Jobs først...
spawn skrev:
Et eksempel er flash - som enhver rettroende IOS fan er de første til at forsvare hvorfor ikke findes på en IOS enhed - det pudsige er bare at da et tredieparts firma annoncerede en browser i Appstore med såkaldet flashunderstøttelse så brød tredieparts producentens servere sammen pga. alle de der straks skulle hente den. Hvorfor - hvis det er så ligegyldigt?
|
Måske er det ikke de samme der mener det er ligegyldigt, som dem der hentede tredjepartsbrowseren? Alle iOS-brugere er ikke skåret af samme stykke.
spawn skrev:
(...) andre vil måske klage over manglende kamera eller manglende SD kort understøttelse, manglende HDMI udgang, manglende evne til at browse et almindeligt SMB share over wifi, eller noget helt sjette der kan findes på andre systemer. |
Der skal jo være noget at sælge iPad 2 på
![](smileys/smiley2.gif)
Flere af de ting du nævner kommer i anden udgave. Personligt har jeg ikke rigtig savnet noget, i mine tre uger med iPad. Så er computeren heller ikke længere væk, hvis jeg f.eks. skal have lagt nogle billeder ind på paden.
spawn skrev:
Skal en Ipad have flere stjerner end eks. en Galaxy tab?
- ja det skal den nok - men når en Galaxy tab ikke får 6 stjerner men kun 3 eller 4 så er det jo netop fordi der er nogle minusser der trækker ned - så hvorfor er der intet der kan trække ned på en Ipad? Hvorfor kan der aldrig indrømmes plads til forbedring og gives udtryk for dette i karakteren. Hvorfor skal en Ipad ikke have 5 istedetfor 6 som både mobilsiden og Sonne Soeinding (og alle andre) giver den? |
I modsætning til Galaxy Tab fungerer iPad rent faktisk som den skal. Galaxy Tab lover f.eks. Java og Flash, men det virker jo ikke ordentligt. iPad er nemmere at bruge, mere gennemarbejdet, og ligner i øvrigt ikke en forvokset mobiltelefon. Skærmstørrelsen er ret væsentlig.
Som nævnt flere gange, så er 6/6 iøvrigt ikke lig med, at der slet ikke er plads til forbedring. Så kunne man jo aldrig give 6/6.