|
Hvilken receiver (Denon, Yamaha, Pioneer) |
Besvar | Side <1 121314 |
Forfatter | ||
Otto J
Platin medlem Branchemedlem Oprettet: 04-Marts-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 11218 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
En fordobling af forstærkereffekten øger lydtrykket med 3 dB. En fordobling af lyd-energien svarer til 6 dB. Du skal altså tilføre fire gange så meget effekt, før lydtrykket er "dobbelt så højt". Men en subjektiv oplevelse af dobbelt så højt lydtryk er normalt anerkendt som 10 dB (hvordan man så end er nået frem til dét, det vil nok være individuelt hvornår man vil kalde det "dobbelt så højt). EDIT: Et tilfældigt googlet eksempel på en angivelse af den subjektive opfattelse af forskelle: Redigeret af Otto J - 20-December-2013 kl. 12:45 |
||
jake51
Guld medlem Oprettet: 02-Januar-2005 Sted: Randers Status: Offline Point: 6246 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Men hvilken producent laver så den bedste AV-receiver rent lydmæssigt ved film, hvis man helt undgår lydkorrektion?
|
||
Vi started' ud med ingenting og har det meste tilbage
Mikael Simpson |
||
p.las
Guld medlem Oprettet: 06-November-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4156 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Der findes ikke et svar. Det er en smagsag |
||
Otto J
Platin medlem Branchemedlem Oprettet: 04-Marts-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 11218 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Hvis der fandtes et konkret svar på det spørgsmål, så eksisterede dette forum ikke...
|
||
Therien
Guld medlem Oprettet: 11-September-2010 Sted: Danmark Status: Offline Point: 1366 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Hehe og findes der så i virkeligheden go smag? |
||
Anthem / oppo / SONY / Klipsch / JBL
|
||
armani-thomas
Guld medlem Oprettet: 16-September-2013 Status: Offline Point: 1724 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Jeg har i princippet kun én kilde, min HTPC. Den har bluray drev og internet forbindelse, og en HDMI udgang. Så er det sådan set bare og installere sin foretrukne Bluray/DVD afspilnings software, installere Netflix app´en, og endeligt Spotify/Wimp eller hvad man nu bruger. Alt lyd der forlader PC´en ryger igennem Dirac. Dirac processoren installerer sig selv som et "virtuelt" lydkort i kontrolpanelet, og så kører der et lille program i startlinjen, hvor man kan vælge mellem 4 af sine filtre, eksempelvis et til film og et til musik. |
||
XTZ Divine 100.49 Aktiv delt/tri-amped. Rotel class D blokke. RMB-1565 (5x200W) til Diskant/Mellemtone (keramisk Thiel & Partner) og RB1572 (2X500W) til 4x10" Seas basser.
|
||
Otto J
Platin medlem Branchemedlem Oprettet: 04-Marts-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 11218 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Jeg vil lige følge op på denne, og sige at jeg har kontaktet editor'en på Sound&Vision og fået bekræftet at målingerne er korrekte, dvs. det er ikke en trykfejl eller lignende. Jeg vil påstå at det er et tegn på at målingerne ikke er retvisende overfor den virkelige verden, for der er som sagt næppe nogen der vil tro på at en 5008 ikke er væsentligt mere strømstærk i praksis end en 606. Jeg tror mest på at den type målinger simpelthen helt grundlæggende ikke er retvisende nok i forhold til den opgave receiverne i praksis bliver sat på, og at resultaterne derfor er ret arbitrære i forhold til forstærkerens real-world performance. Med andre ord, som jeg har forsøgt at formulere, det er bestemt interessant hvor meget power en forstærker har - jeg mener bare ikke at disse målinger giver et særligt retvisende billede af hvor meget dét så i praksis er.
|
||
Rasmus8D
Guld medlem Oprettet: 16-November-2011 Status: Offline Point: 1336 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Når man taler om solen...
Var lige inde på hifiklubbens hjemmeside, er Nad 757 taget ud af sortimentet? Kan ikke finde den?
|
||
Audiovector Mi3 Super / Ki3 center / Kx-x / Earthquake FF 12 / Nad T758
|
||
Jesper Flamand
Super bruger Oprettet: 07-Oktober-2008 Status: Offline Point: 345 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
http://nadelectronics.com/products/av-receivers/T-758-A/V-Surround-Sound-Receiver
Kommer vel snart hos hifiklubben
|
||
Rasmus8D
Guld medlem Oprettet: 16-November-2011 Status: Offline Point: 1336 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Ja gad vide hvad forskellen er :)
Armani - lyder som en lækker løsning du har... Det må være et spændende produkt det dirac! |
||
Audiovector Mi3 Super / Ki3 center / Kx-x / Earthquake FF 12 / Nad T758
|
||
JanV.
Junior bruger Oprettet: 12-August-2013 Status: Offline Point: 44 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Kan tilføje til samtalen at watt bag på maskineriet ikke altid er et godt pejlemærke. Har lige skiftet min gaaamle Yamaha rx-v750 ud med en onkyo tx-nr717. Yamahaen er opgivet til 440 watt og onkyoen 650 watt. Yamahaen kunne spille markant højere og ubesværet ved høj volume. Onkyoen lyder dog bedre ved lav/medium volume, så er tilfreds nok. Spiller aldrig så højt, men det skulle da lige testes.
|
||
Naiera
Platin medlem Oprettet: 15-August-2004 Sted: Aarhus Status: Offline Point: 12336 |
Funktioner
Tak(0)
|
|
Attention p.las: Tøm lidt ud i din privatbesked-inbox!
|
||
Besvar | Side <1 121314 |
Skift forum | Forum-tilladelser Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |