recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Generelle emner > Film og udsendelser
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Hvad syntes du om ekstra materiale på DVD/BD?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketHvad syntes du om ekstra materiale på DVD/BD?

 Besvar Besvar Side  <1 234
Forfatter
Besked
Vanderlay Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 01-Juni-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1168
Direkte link til dette indlæg Sendt: 06-April-2010 kl. 17:29
Jeg er vist mest på Robert Redfords hold, idet jeg kun yderst sjældent ser ekstramateriale, og af de gange jeg har set det, har det næsten altid været aldeles ligegyldigt. Kun på de film/tv-serier, som jeg har et særligt forhold til, fx Star Wars eller Twin Peaks, har jeg ikke følt det som spild af tid og plads.

- i øvrigt glimrende illustration ovenfor af problemerne ved de mange previews og langsomme menuer på skiverne. Desværre et punkt, hvor bluray er et skridt tilbage i tiden: ja, menuerne er pænere, men det tager en evighed før man kommer til filmen.
Til top
Shiva Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 27-Maj-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 803
Direkte link til dette indlæg Sendt: 07-April-2010 kl. 22:01
Generelt enig i at det meste ekstramateriale er overflødigt. Der er dog undtagelser. Film som er bygget op omkring autentisk materiale, kan have noget rigtig spændende ekstramateriale. F.eks. "Zodiac", hvor man får ridset den utrolige historie op igen.
 
Jeg satte min engang for at save mig igennem alt ekstra på LOTR Ext boxen, for nu havde jeg jo betalt for skidtet. Det lykkedes ikke...slet ikke.

Nogle gange er det bedre at tie og blive anset som et fjols end at tale og dermed fjerne al tvivl.
Til top
RogueAgent Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 19-Maj-2009
Status: Offline
Point: 859
Direkte link til dette indlæg Sendt: 07-April-2010 kl. 22:12
Oprindeligt skrevet af Martin Sjøstrand Martin Sjøstrand skrev:

Ser det så godt som aldrig... men alligevel ender jeg altid med at købe den dyre udgave med mest muligt på, hvis der er flere udgaver af filmen :-)
Dette er en vigtig pointe. Langt de fleste forbrugere ser aldrig eller meget sjældent ekstramateriale, men de fleste "forventer" at det er der alligevel.

Står man med valget mellem to film til samme pris, som man lige gerne vil have, og den ene er en dobbeltdisc med bonusmateriale som man inderst inde ved man aldrig får set, og den anden er en "vanilla" disc, evt. med en trailer - så vælger rigtig mange dobbeltdiscen, simpelthen pga følelsen af at man "får mere".
LG 50PS8000
Panasonic PT-AE500
Pioneer VSX-859
Carver 753X
Energy RVS/RVSS
Panasonic BD35
Toshiba HD-XE1
Pioneer CLD-D704
Til top
Martin Sjøstrand Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 06-Marts-2010
Sted: Karlslunde
Status: Offline
Point: 528
Direkte link til dette indlæg Sendt: 07-April-2010 kl. 23:26
Oprindeligt skrevet af RogueAgent RogueAgent skrev:

Står man med valget mellem to film til samme pris, som man lige gerne vil have, og den ene er en dobbeltdisc med bonusmateriale som man inderst inde ved man aldrig får set, og den anden er en "vanilla" disc, evt. med en trailer - så vælger rigtig mange dobbeltdiscen, simpelthen pga følelsen af at man "får mere".
 
Jamen det behøves ikke engang være valget mellem 2 til samme pris. Den udgave med ekstra på, kan godt koste 50-100 kr mere, og jeg ender alligevel med at købe den.... tror jeg føler at jeg går hjem med en flad fornemmelse, når jeg ved jeg kunne få en "bedre" udgave, hvis jeg tager den skrabede version
 
Så tænker jeg at jeg nok ser det en dag, og det gør jeg så aldrig.... men jeg har muligheden Smile
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <1 234
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu