recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Satellit TV
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Timer på Sagem ITSD81 HD fra CD
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketTimer på Sagem ITSD81 HD fra CD

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
filmfreak Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 27-April-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1396
Direkte link til dette indlæg Emne: Timer på Sagem ITSD81 HD fra CD
    Sendt: 04-November-2009 kl. 14:20
Hej,
 
Har lige fået mig sådan en HD boks fra Canal Digital (den sorte uden HDD), men kan ikke rigtig få timerfunktionen til at virke ordentlig.
 
Hvis man f.eks sætter den til at optage et bestemt program fra ma-fre tænder boksen blot på det rigtige tidspunkt men glemmer at indstille sig på den rigtige kanal samt glemmer at slukke efter 'optagelse'. Er dette en 'kendt fejl' med denne boks eller har jeg fået et 'mandagseksemplar' ?
Har den nyeste software 6.0.4
 
/filmfreak
Til top
Radiomanden Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 17-Maj-2004
Sted: 4100
Status: Offline
Point: 40543
Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-November-2009 kl. 19:39
 Det kunne jo tænkes, som på andre modtagere, at det er en reminder, og ikke en timer i den normale forstand. Så jeg er sikker på at det er sådan det forholder sig.
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E
Til top
filmfreak Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 27-April-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1396
Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-November-2009 kl. 20:45
Ikke ifølge Canal Digital. Der står der nemlig at funktionen kan benyttes til at optagelse f.eks via sin harddiskoptager.
Og hvorfor skulle man ellers angive kanalnummer samt start- og slut-tidspunkt i timeren hvis det blot var for at den KUN skulle tænde for boksen  - og dermed undlade at indstille sig på den valgte kanal samt slukke igen på den angivne tidspunkt ???
Til top
filmfreak Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 27-April-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1396
Direkte link til dette indlæg Sendt: 06-November-2009 kl. 07:28
Er der virkelig ikke andre brugere af denne boks fra Canal Digital der kan fortælle om deres  timerfunktionen virker som den burde  - altså selv indstiller sig på den rette kanal og slukker selv igen ??

Redigeret af filmfreak - 06-November-2009 kl. 07:29
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu