Jeg har en ordre på TDC-Trio i støbeskeen. Er der nogen som har erfaringer med kopiering af optagede programmer på TDC-boxens harddisk til extern harddisk eller extern DVD-brænder?
Sagen er nemlig, at vi en gang imellem optager programmer til familiemedlemmer som ikke selv har mulighed for at optage dem selv. Vi har hidtil udvekslet sådnne optageler på DVDer, ligesom man i gaaaamle dage udvekslede optagelser på VHS-bånd.

Umiddelbart kan det se ud som, at vi kan forbinde en ekstern hdd-optager (med DVD-brænder) til TDV-boksens scart-stik, og så overspille filme ved at afspile fra TDC-boks og indspille på hdd-optageren. (Langsomt, men det skulle virke). Kan nogen bekræfte at det vil virke?
Hvilken udgang på TDC-boxen vil give den optimale overspillede kvalitet? Skal vi benytte SCART-out, Composit-out eller S-Video-out? (HDMI er ikke en mulighed på vores hdd-optager)
Redigeret af bjornlange - 26-September-2009 kl. 22:48