kbaggen skrev:
Hej, har en HD der gik ned og vi fik ikke alle billeder ud fra den efterfølgende! Der er efterfølgende blevet forsøgt installeret Linux og Win7 på den, før end det er blevet helt klart for os at vi mangler nogle billeder der er os kært!
Så inden jeg smider denne HD helt ud skal jeg høre om der er nogle der kender nogle gode programmer til at læse low-level på HDen og som evt. kan redde nogle af disse billeder?
Og vil det i det hele taget kunne lade sig gøre efter der er forsøgt installeret 2 OS?
|
GetDataBack er os en klar mulighed, har det liggende både som FAT & NTFS i portable version (dvs. ingen installation) hvis det kunne interessere? - den kan hente data så langt tilbage som 8-10 formateringer og system installationer. (jo flere gange tilbage, jo sværere bliver det selvfølgelig) men så længe du ikke har kørt programmer som "dariks boot and nuke" så kan den sagtens!
bare sig til og du får et link til download!